LANCASHIRE, YORKSHIRE & CHESHIRE
BHC
DISCLAIMER   •LYC BHC 2011 ©.all rights reserved.
Lancashire Shows (Archive)
SHOW RESULTS
Photos can be found on Gallery page
The Lancashire, Yorkshire & Cheshire Basset Hound Club

Promote your Page too
The Lancashire, Yorkshire & Cheshire Basset Hound Club (LYC BHC) is registered with the Kennel Club (KC) and abides by KC guidelines. It holds all its shows in accordance with KC rules and regulations and endorses the good canine practices that the KC promotes. The LYC BHC firmly believes in the KC slogan "fit for function, fit for
life". It provides its members with the knowledge and education necessary to ensure that Basset Hounds live healthy and happy lives with well-informed and experienced owners.
[Home][Information][Events][Archive][Gallery][Links][Contact us]
Venue:    Old Civic Hall, Radcliffe, Manchester on 15th March 1980  - Judge Mrs Lillian Meacham

Best in Show:Bassday Ace of Clubs                           Reserve BIS:Brackenacre Magician
Best Puppy:Drawdell Briar Rose                                 BestVeteran:Franshaw Rumba

Venue:  Whitworth Civic Hall, Whitworth, on 25th January 1981 -  Judge Mrs Claire Whalen

Best in Show:  Sykemoor Rosebud                             Reserve BIS:Chapelpark Milliken
Best Puppy:Sykemoor Master                                     Best Veteran:Brackenacre Hue and Cry

Venue:  Whitworth Civic Hall, Whitworth, on 24th January 1982 -  Judged by Mr Roy Metcalfe

Best in Show:Drawdell Silver Maple of Hemlitch       Reserve BIS:Gladsomes Miguel
Best Puppy:Jussland Nimrod                                       Best Veteran:Drawdell Kalamity Kate

May 1982 - Championship Status held at Princess Rooms Urmston   - Judge Miss Wendy Thomas

Best in Show:Ch Brackenacre The Viking                 Reserve BIS:Ch Blaby Marrygolde
Best Puppy:Rossfell Crazy Horse                               Best Veteran:Lockeridge Apache

23rd January 1983 Open Show held at Bacup Leisure Centre  - Judge Mr Leonard Hirst
(substitute as Judge elect Mr A Ray was unable to carry out this appointment)

Best in Show:Rossfell Crazy Horse                             Reserve BIS:Gladsomes Miguel
Best Opposite Sex:Drawdell Silver Maple of Hemlitch
Best Puppy:Anbarra Jolly Roger                                 Best Veteran:Ch Witchacre Tom Tom

May 1983 - Championship Show held at Princess Rooms Urmston  - Judge Professor A.G.McDonald

Best in Show:Rossfell Crazy Horse                             Reserve BIS:Porthkerry Posy
Best Puppy:Anbarra Jolly Roger                                 Best Veteran:Drawdell Kalamity Kate

Open Show 1984 - Clifton Neighbourhood Centre - Judge Mrs Sue Ergis

Best in Show:Biscovey Robert E Lee                         Reserve BIS:Jeffrone Gypsy
Best Puppy:Gladsomes Hisper                                   Best Veteran:Dacathmar Daisy Dumpling

1984 Championship Show held at Princess Rooms Urmston  -  Judge Mrs C Sutton

Best in Show: Ch Biscovey Robert E Lee                  Reserve BIS:
Best Puppy:Sykemoor Rosamund                              Best Veteran:Ch Harecroft Magnus of Balleroy

19th January 1985 Open Show held at the Clifton Neighbourhood Centre, Manchester -
                                          Judged by Mrs Jayne Wilson-Stringer

Best in Show:Gladsomes Harvest Gold                      Reserve BIS:Anbarra Jolly Roger
Best Opposite Sex:Gladsomes Hisper
Best Puppy:Anbarra The Adventurer                          Best Veteran: Linead Sweet Tranquility

Championship Show 11th May 1985 Princess Rooms, Urmston   Judge Mrs M Hughes

Best in ShowCh Brackenacre The Viking                  Reserve BIS:Jeffrone Gypsy
Best Puppy:Helmsown Dragoon                                 Best Veteran:Brackenacre Violet

18th January 1986 Open Show - Clifton Neighbourhood Centre - Judged by Mr Brian Henry

Best in Show:Gladsomes Davinia                              Reserve BIS: Rossfell Carousell
Best Puppy:   Wellboy Lucky Lady                              Best Veteran:Drawdell Kalamity Kate

Championship Show 10th May 1986 - Princess Rooms, Urmston -Judge Mrs Anne Matthews

Best in Show:Ch Lodway Lancer of Islwyn                 Reserve BIS:Brackenacre Fancy Free of Tancegems
Best Puppy:Bascor Silver Spangle                             Best Veteran: CH Eastville King of Swing

17th January 1987 - Clifton Neighbourhood Centre - Judged by Mrs Mary Feuerhelm

Best in Show:Wellboy Lord Lochinvar                        Reserve BIS: Blooms Pride of Roger
Best Puppy:Rossfell Paddington                                Best Veteran:  Kortebin Belfalas at Wellboy

9th May, 1987 Championship Show - Princess Rooms, Urmston - Judged by Mr Albert Wood

Best in Show:    Ch Gladsomes Harvest Gold           Reserve BIS:Ch Sykemoor Rosamund
Best Puppy:Rollinhills Flora                                         Best Veteran:Drawdell Kalamity Kate

16th January 1988 - Clifton Neighbourhood Centre -Judged by Mrs Olive Harvey

Best in Show: Gladsomes Gold Ransom                  Reserve BIS:Rossfell Paddington
Best Puppy:Witchacre Stroller                                    Best Veteran: La Luna Corvette

14th January 1989- Clifton Neighbourhood Centre -Judged by Mrs Winifred Aspin

Best in Show:Witchacre Stroller                                 Reserve BIS:Wellboy Lucky Lady
Best Puppy:Gladsomes Honour                                 Best Veteran:Ch Badgerbrook Dirty Harry

13th January 1990 Open Show - Clifton Neighbourhood Centre - Judged by Mrs Barbara Dunbar

Best in Show:Kortina Big Bad Dom                           Reserve BIS:Karipat Wildair of Switherland
Best Puppy:White Gold of Andyne                             Best Veteran:Kortebin Bella Donna Took

5th January 1991 -Open Show - Clifton Neighbourhood Centre - Judged by Mr Keith Thornton

Best in Show:Ch Witchacre Stroller                            Reserve BIS: Ch Rossfell Crazy Horse
Best Puppy:Gladsomes Vedette                                 Best Veteran: Ch Rossfell Crazy Horse

4th January 1992 - Open Show - Clifton Neighbourhood Centre - Judged by Mrs Marjorie Travis

Best in Show:Cwmdale Jason at Dacathmar           Reserve BIS:Karipat Capability of Rossfell
Best Puppy:Scothern Wilber                                       Best Veteran:Ch Rossfell Crazy Horse

9th January 1993 - Open Show - Clifton Neighbourhood Centre - Judged by Mrs Agnes Ryan

Best in Show:Andyne D’Artagnan                              Reserve BIS:  Barrenger Devil May Care
Best Puppy:Gladsomes Lottie                                    Best Veteran:Iveson Watchfull

29th January 1994 - Open Show - Clifton Neighbourhood Centre - Judged by Mr Ellis Hulme

Best in Show:Ch Gladsomes GoldRansom              Reserve BIS: Switherland Strudel
Best Puppy Andyne Scarlet O’Hara                           Best Veteran:Ch Gladsomes Gold Ransom

28th January 1995- Clifton Neighbourhood Centre - Judged by Mr John Carter

Best in Show:Ch Witchacre Stroller                           Reserve BIS:Brushdew Reckless
Best Puppy:Chivwell Vaudeville                                 Best Veteran: Ch Witchacre Stroller

27th January 1996 - Clifton Neighbourhood Centre - Judged by A.M.C.Rijsdijk (Snowed In)

Best in Show:Kortinas Del Boy                                  Reserve BIS:Ch Bassbarr Obsession with Bronia
Best Puppy:Demdyke Desert Legend                      Best Veteran:  None

8th February 1997- Clifton Neighbourhood Centre -Judged by Mr Ron Meredith

Best in Show:Brushdew Reckless                             Reserve BIS: Switherland Red Orchid
Best Puppy: Combeglen Out of the Blue from Switherland. 
                                                                                       Best Veteran:Digby Duke of Whinneywoods

7th February 1998 Open Show - Clifton Neighbourhood Centre - Judged by Mrs Tina Cornell

Best in Show: Bassbarr Dominic of Tanneron          Reserve BIS:Gladsomes Moschino
Best Puppy:Barrenger Gulliver Travels                      Best Veteran: Ch O’Hara Van Hollandheim

6th February 1999 - Clifton Neighbourhood Centre - Judged by Margaret Martin

Best in Show:Barratini Pierre                                     Reserve BIS:Gladsomes Valentino for Barratini
Best Puppy:Barratini Pierre                                       Best Veteran: Ch O Hara Van Hollandheim

19th February 2000 - Clifton Neightbourhood Centre- Judged by Mr Leonard Hirst
(Substitution as judged elect Mr David Hoggarth had broken his leg the previous evening)

Best in Show:  Switherland Red Orchid                    Reserve BIS:Switherland Design
Best Puppy:Harvidene Texas Flame                         Best Veteran:  Kortinas Del Boy

3rd February 2001 - Clifton Neighbourhood Centre - Judged by Mrs Aileen Sharpe

Best In Show:Tigrine Lady Beatrice                          Reserve BIS: Ch Clavidar It Must be Mika at Rossfell
Best Puppy:Rossfell Birthday Girl                              Best Veteran:  Wellboy Delightful ‘n Demure

23 February 2002 - Clifton Neighbourhood Centre -Judged by Mr Tony Coddington

Best in Show:Harvidene Cast a Spell                       Reserve BIS:Kayham Tampa Lightening over Iveson
Best Puppy:Riverwalk Russell Crowe                       Best Veteran:Rossfell Blackberry

22nd February 2003 - Clifton Neighbourhood Centre - Judged by Mr Martin Sanders

Best in Show:Harvidene Paco Rabanne                  Reserve BIS:Dereheath Marcus Aurelius
Best Puppy:Dereheath Marcus Aurelius                   Best Veteran:  Iveson Ryme and Reason

21st February 2004 - Clifton Neighbourhood Centre -Judged by Mrs B MacFarlane

Best in Show:Tigrine Lady Destiny                           Reserve BIS:  Ch Kayham Kalgary Flame
Best Puppy:      Switherland Dark Wisper                Best Veteran:  Gladsomes Givenchy of Stocksfield

27th February 2005 - Swinton Masonic Hall - Judged by Mrs Judith Armstrong

Best in Show:Tigrine Sir Edison                               Reserve BIS: Woferlow Sweet Caroline for Barratini
Best Puppy:Malrich Godan                                        Best Veteran:  Ch Kortebin Golden Perch

26th February 2006 - Swinton Masonic Hall - Judged by Mrs Cathy Whitehead

Best in Show:  Malacante Bay of Silence                 Reserve BIS:    Moralach Polly Pastilles for Barratini
Best Puppy:   Malrich Eisenhower                             Best Veteran:    Islwyn Follow the Wolves

27th February 2007 - Swinton Masonic Hall - Judged by Mr Gavin Robertson

Best in Show:Ch Mooroolbark Fire & Ice                 Reserve BIS:Malacante Bay of Silence
Best Puppy:Dereheath Lucienne Delyle                   Best Veteran:Islwyn Follow the Worlves

24th February 2008 - Swinton Masonic Hall - Judged by Mr Adrian Hili

Best in Show:Switherland Royal Edition                  Reserve BIS:  Dereheath Sophia at Dearduenna
Best Puppy:DrawdellFanciful Request                     Best Veteran: No entries

22nd February 2009 - Swinton Masonic Hall -Judged by Mrs Marion Wilson

Best in Show:Kinblehome Magic Wizard                 Reserve BIS:Tigrine Lady Gabrielle
Best Puppy:Dearduenna Snowball                           Best Veteran:Rossfell Danger Man

28th February 2010 - Swinton Masonic Hall - Judged by Mrs Andreanna Smith

Best in Show:Rakefoot Dirty Dancing                      Reserve BIS:Warratorhill Jezabell at Sedonia
Best Puppy:Diheath Maximus                                   Best Veteran:Rakefoot Milky Way

27th February 2011 - Swinton Masonic Hall - Judged by Mr John Walton Haddon

Best in Show:Dearduenna Crème Brulee at Dereheath           Reserve BIS: Dereheath Maximus
Best  Puppy:  Woodrich Jack Daniels                      Best Veteran:  Ch Dereheath Jolly Jon

ick